Homilia – Niedziela Palmowa 2020
Niedziela Palmowa 2020 roku
Drodzy Bracia i Siostry parafii pw. św. Mikołaja w Witkowie oraz
Drodzy Widzowie i Słuchacze z całego świata.
I. Przyjrzyjmy się najpierw słowom Boga, który podczas dzisiejszej Liturgii do nas przemówił. Usłyszeliśmy dwa różne opisy z życia Chrystusa.
- Pierwszy, to uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy. Ludzie zgotowali Mu królewskie powitanie. Palmy i płaszcze rzucane pod nogi Mesjasza wjeżdżającego na oślęciu robią wrażenie. Ponadto okrzyki: Hosanna! i Błogosławiony Ten, który przychodzi w imię Pańskie! oraz nawiązanie do króla Dawida sugerują, że Jezus jest Kimś więcej niż tylko Nauczycielem i Kimś więcej niż tylko człowiekiem.
- Drugi opis, zupełnie inny, to sąd z procesem, droga krzyżowa i ukrzyżowanie Chrystusa. Kilka dni później Jezus jest traktowany zupełnie inaczej. Atmosfera wokół Jezusa zmieniała się z dnia na dzień, z godziny na godzinę, z minuty na minutę. Zmieniają postawy i okrzyki: „Winien śmierci”, „Na krzyż z Nim”.
- Taka postawa nie jest obca także dzisiaj. Entuzjazm, który poczuliśmy po głęboko przeżytych rekolekcjach czy po wyjątkowej spowiedzi szybko mija, a w życie wiary i w codzienność wchodzi rutyna, zniechęcenie, a nawet poczucie rozczarowania i wątpliwości. Czasami, jak uczniowie, chcemy uciec od naszych obowiązków, od naszych deklaracji i postanowień.
- Przypominają mi się pierwsze słowa bp. Stanisława Gądeckiego po ogłoszeniu jego nominacji na ordynariusza archidiecezji poznańskiej – po oklaskach w katedrze gnieźnieńskiej powiedział: „Kto przyjmuje oklaski, musi być przygotowany na okrzyki”.
- Sami deklarujemy lub słyszymy deklarację od innych: Jesteś kimś dla mnie ważnym, wyjątkowym, kocham Cię. Zmieniają się się okoliczności, sytuacje i wóowczas słyszmy: „Nienawidzę Cię, nic mnie nie obchodzisz, odejdź ode mnie”. Jesteśmy przyjaciółmi, a czasami, w jednej chwili stajemy się wrogami.
- I jeszcze jedna prawda z Liturgii słowa. Stat crux dum volvitur orbis – krzyż stoi, choć kręci (zmienia) się świat – motto zakonu Kartuzów (nazwa pochodzi od miejscowości we Francji), którego reguła nie zmieniła się od prawie 1000 lat.
- Przez lata mieszkający na na ziemi ludzie zmieniali się, były wojny i dni pokoju, klęski żywiołowe i epidemie dżumy, hiszpanki, dziś – corona virus. A krzyż nadal stoi i jest drogowskazem dla ludzi wiary. My, chrześcijanie, urodziliśmy się na krzyżu i z tym krzyżem podążamy przez życie.
II. Pochylmy się także nad Głosem Kościoła.
- Papież Franciszek w swoim przesłaniu na Wielki Tydzień powiedział: „Jedni obok drugich, w miłości i cierpliwości, możemy w tych dniach przygotować lepszy czas. Dziękuję, że pozwoliliście mi wejść do waszych domów”.
- Prezydium KEP, czyli abp Gądecki, abp Jędraszewski i bp Miziński w liście napisali m.in. „Możliwe, że te szczególne Eucharystie, które przeżywamy w ogromnym osamotnieniu i wyciszeniu, oraz czas przeżyty na adoracji eucharystycznej, staną się zaczynem odnowy naszej obecności i posługi w życiu diecezji, parafii, wspólnot życia konsekrowanego i w domach formacyjnych”.
- Przewodniczący Konferencji EP, abp Stanisław Gądecki, w swoim wczorajszym orędziu zaapelował: „Nabierzcie ducha i podnieście głowy, ponieważ zbliża się wasze odkupienie. Przywołuję te słowa ewangelisty Łukasza, podczas gdy – razem z Niedzielą Palmową – rozpoczyna się tydzień zwany Wielkim, wspominający mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa”.
- Nasz Ordynariusz, abp Wojciech Polak, w swoim z głębi serca napisanym liście do nas, kapłanów, pisze: „Chcę powiedzieć Ci, że jako Twój biskup jestem z Tobą, myślę o Tobie i pamiętam w modlitwie. Jestem naprawdę Bogu wdzięczny za Twoją kapłańską postawę, za to, że pomimo rożnych trudności, o których tutaj wspomniałem, jesteś dobrym pasterzem tej owczarni, z którą cierpisz, którą pocieszasz, której służysz”.
II. Nasz skromny głos Pasterzy
- Pragniemy w tym trudnym czasie prowadzenia wspólnoty wierzących parafii pw. św. Mikołaja stosować się za zarządzeń państwowych i kościelnych.
- Kilku parafian przekazywało nam różne propozycje duszpasterskie, np. odnośnie do adoracji, spowiedzi, Mszy św., błogosławienia ulicami Najświętszym Sakramentem, itp. Wszystkie te inicjatywy są w sprzeczności z zarządzeniami. Jedną z nich konsultowałem osobiście z naszym ordynariuszem. Nie mogliśmy i nie możemy ich zrealizować. Musimy pozostać w domu! I stosować się do wskazań władz. My nie możemy nikogo narażać na utratę zdrowia i życia. Sami też musimy być wyjątkowo ostrożni, aby się tym wirusem nie zarazić.
- Spośród parafian wielu to osoby starsze, które nie mają Internetu. Stąd prośba do tych, którzy posługują się Internetem do przekazywania przez telefon wiadomości z życia naszej parafii. Ze względu na ograniczenia w przemieszaniu się i możliwość przenoszenia wirusa nie możemy też odwiedzić chorych w domach.
- Ks. Prefekt każdego dnia opowiada o dużym zaangażowaniu dzieci w katechezy e-lerning. Dziękujemy rodzicom, że czuwają nad religijnym kształceniem swoich dzieci, a i dzieciom oraz młodzieży dziękujemy za dojrzałe podejście. Prawie codziennie słyszę z ust ks. Juliana, że dana osoba „rzadko kiedy odrobiła zadanie domowe, a teraz przesyła je jako pierwsza”.
- Mamy teraz, w czasie epidemii, ważne i niepowtarzalne zadanie, aby nie przeoczyć zbliżających się Świąt Zmartwychwstania Pana Jezusa. Teraz jest czas, który sprawdza autentyczność i prawdziwość naszej wiary. Przyzwyczajeni do tego, że wszystko jest nam podane w czasie liturgii – dziś musimy dać z siebie więcej. Musimy zmobilizować się, by więcej czasu poświęcić Bogu w domu, w rodzinie. Nasze domy mogą stać się rzeczywiście Kościołami domowymi.
- Przeżyjmy ten czas tak, jak w poprzednich latach: czyniąc porządki domowe, przygotowując uroczyste posiłki. Z ta jedną, jakże ogromną różnicą – pozostańmy w domach i w domach przeżyjmy te najświętsze i najważniejsze Tajemnice paschalne. Zachęcamy Was, abyście uczestniczyli w transmisjach Mszy św. i nabożeństw w sposób uroczysty, czynny i pobożny: przygotujcie stół ze świecami, krzyżem, Pismem św., ubierzcie się w odpowiedni strój z szacunku do Boga, odpowiadajcie na wezwania kapłana, przyjmujcie postawy: stojącą, klęczącą, czyniąc skłony. W czasie nabożeństw nie spożywajmy posiłków, nie rozmawiajmy, nie komentujmy, wyłączmy telefony komórkowe. Czujmy się jak w kościele.
- Na stronie internetowej naszej parafii jest bardzo dobry materiał przygotowujący do przeżycia świąt w domu: „Wielkanoc w domu”. Zachęcamy do jego lektury.Będziemy go też sukcesywnie publikować na FB strony parafialnej.
- Dzisiaj, jak i w Wielki Piątek, możemy w domu sami przeczytać opis Męki Pańskiej, nawet z podziałem na role. Gdy w domu są dzieci, można je zaangażować do przygotowania małego misterium.
- W Wielką Środę w ramach wieczornej homilii będzie wyjaśnienie odnoszące się do grzechu ciężkiego i powszechnego oraz żalu doskonałego i spowiedzi sakramentalnej.
- W Wielki Czwartek po Mszy św. można zjeść uroczystą kolację, nawiązującą swoją formą do żydowskiej wieczerzy paschalnej i do wydarzeń w Wieczerniku. Można z dziećmi wykonać macę: niekwaszony chleb, który łatwo przygotować. Ojciec rodziny może opowiedzieć dzieciom o tym, co się wydarzyło w Wielki Czwartek: o Wieczerniku, ostatniej wieczerzy, łamaniu chleba, zdradzie Judasza, modlitwie w Ogrójcu i o pojmaniu Jezusa. Prosimy o gorąca modlitwę w tym dniu za wszystkich duchownych na całym świecie: papieża, kardynałów, arcybiskupów, biskupów, kapłanów, zakonników, misjonarzy, chorych kapłanów i emerytów.
- Polecamy obejrzeć piękny film o Eucharystii: „Eucharystia ze Mną w Komunii”: https://www.youtube.com/watch?v=4bdn6KPh0lI. Ten film otrzymała nasza archidiecezja w darze od nawróconych filmowców z Australii. W wersji polskiej głos Pana Jezusa czyta ks. prał Henryk Micek z Sydney, który kilka razy gościł w naszej parafii. Ten film powinna obejrzeć szczególnie każda rodzina, w której dziecko przygotowuje się do I Komunii św.
- Piękny jest także film z 2011 r. oparty na prywatnych objawieniach m.in. św. Faustyny Kowalskiej: „Największy z cudów”: https://www.cda.pl/video/154776a7.
- Poradnik „Wielkanoc w domu” proponuje obejrzenie ulubionego filmu papieża Franciszka: „Uczta Babette” z 1987 roku https://www.youtube.com/watch?v=MmSXhv75Gd0 o celebracji posiłków.
- W Wielki Piątek zachęcamy, oprócz duchowego łączenia się z nami w wieczornym nabożeństwie Męki Pańskiej i Adoracji Krzyża poprzez obejrzenie transmisji w domu, do:
- Obejrzenia filmu „Pasja” (“The Passion of the Christ”) w reżyserii Mela Gibsona z 2004 roku: https://www.cda.pl/video/314890181
- Obejrzenia musicalu „Jesus Christ super star” z 1973 roku: https://www.cda.pl/video/53573645 Piękna jest w tym musicalu scena wjazdu do Jerozolimy wraz z tytułową piosenką: „Hosanna hej sanna – ho sanna”. Czy też piosenka wykonana przed ostatnią wieczerzą, a którą śpiewamy także w liturgii: „Zawsze chciałem zostać apostołem, było to pragnieniem w sercu mym”.
- Dla tych, którzy znają choć trochę język angielski i są wrażliwi na piękno muzyki, proponujemy piękny spektakl muzyczny: „The passion in New Orlean” na licencji holenderskiej, którego premiera miała miejsce w amerykańskiej telewizji w Niedzielę Palmową w dniu 20 marca 2016 r.: https://www.youtube.com/watch?v=EHn0ijTE4zw. Przepiękny śpiewany dialog Jezusa z Judaszem: „To jest moje królestwo” („This is my kingdom”).
- Nasz dom może wypełnić także „Pasja według św. Łukasza” w kompozycji Krzysztofa Pendereckiego, niedawno zmarłego naszego wielkiego kompozytora i dyrygenta. Utwór ten to jedno z najważniejszych dzieł polskiej muzyki XX wieku, napisane w latach 1963/66: https://ninateka.pl/film/pasja-wedlug-sw-lukasza-krzysztof-penderecki
- Pamiętajmy w Wielki Piątek o zachowaniu ścisłego postu: jakościowego i ilościowego.
- W Wielką Sobotę
- Przygotowujemy święconkę (mimo, że nie będzie błogosławieństwa pokarmu w kościele)
- Uczestniczmy w Liturgii Wielkiej Soboty.
- Niedziela Zmartwychwstania
- Najważniejsze, aby Ojciec rodziny (lub ktoś inny) pobłogosławił pokarmy na stół wielkanocny, przeczytał orędzie o Zmartwychwstaniu Pana Jezusa (patrz: „Wielkanoc w domu”) i abyście wspólnie spożyli to wyjątkowe śniadanie we wspólnocie miłości.
- A później, korzystając z telefonów i Internetu, dzielcie się radością ze Zmartwychwstania Pańskiego z bliskimi, z przyjaciółmi i sąsiadami. Bo Pan prawdziwie Zmartwychwstał! Alleluja!
- Na koniec dziękujemy, że otwieracie Wasze rodzinne domy i uczestniczycie w tych transmisjach. Amen.
Ks. kan. dr hab. Franciszek Jabłoński
Witkowo, 4 kwietnia 2020 r.