Święta Boża Rodzicielko!
Homilia na uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, Witkowo 1.01.2021 r.

Kościół pierwszy dzień nowego roku poświęca Matce Bożej, którą nazywa Rodzicielką. Po raz pierwszy nazwała tak Maryję św. Elżbieta, wypowiadając słowa pozdrowienia: A skądże mi to że Matka Pana mego przychodzi do mnie? Po paru wiekach w 431 r., tym samym tytułem obdarzył Matkę Jezusa Sobór w Efezie, i to wśród niebywałego entuzjazmu tamtejszej ludności. Przewodniczący soboru, św. Cyryl Aleksandryjski, widząc tę wielką miłość do Maryi, zawołał: Święta Maryjo Matko Boża, módl się za nami grzesznymi teraz i w godzinę śmierci naszej. Przywołujemy dzisiaj wstawiennictwa Maryi, Bożej Matki, która z całą stanowczością prowadzi nas do Jezusa. W betlejemskim żłóbku wskazuje na swojego Syna, który przy końcu starego i na początku nowego roku kalendarzowego przypomina nam, że to On jest Panem historii, upływającego czasu i to w świetle Jego słowa mamy dokonywać wszelkich podsumowań oraz kreślić plany na przyszłość.
1. Błogosławieństwo.
W tym przekonaniu utwierdza nas dzisiejsza liturgia słowa. W usłyszanym fragmencie z Księgi Liczb spotykamy Izraelitów podczas ich pobytu pod górą Synaj, gdzie Bóg przekazał im swoje przykazania i ustanowił ich jako naród. Stamtąd Izraelici mają wyruszyć w dalszą drogę przez pustynię ku Ziemi Obiecanej. Moment ten jest dla nich nowym początkiem. Mają odtąd, jako naród przymierza kierować się Prawem Bożym oraz ma im towarzyszyć Boże błogosławieństwo, którego będą udzielać narodowi kapłani. Pan będzie się nimi opiekował, oni zaś mają być na zawsze Jego ludem. W centrum jest Bóg, a nie ludzkie nawet najlepsze plany.
2. Pełnia czasów.
Autor listu do Galatów przypomina, że to Bóg w konkretnym czasie najwyraźniej przypomniał o sobie poprzez swojego Syna. Tak, jak w czasach Izraela Bóg był początkiem nowego ludu, tak przez Chrystusa każdy z nas nosi w sobie godność dziecka Bożego. Znów z woli Boga bierze swój początek nowy lud.
3. Przykład Maryi.
Czytane przed chwilą słowa z Łukaszowej Ewangelii podkreślają natomiast postawę Maryi wobec tego wszystkiego, co się wydarzyło: Maryja zachowywała wszystkie te sprawy i rozważała je w swoim sercu, czyli współpracowała z Bogiem, głęboko przeżywała to wszystko, co stało się Jej udziałem. Starała się to wszystko zrozumieć i na zawsze w sobie zachować. Maryja, Święta Boża Rodzicielka jest dla nas przykładem powierzenia swojego losu Panu Bogu.
4. Nasze podsumowania i plany.
Rok 2020 chociaż trudny, dla wielu bardzo bolesny dobrze odczytany może nas wielu spraw nauczyć. Bardzo podobny był do tego, co już było… W starożytnej, pogańskiej tradycji lata liczyły się „od założenia Rzymu” przez legendarnego Romulusa. Taki właśnie sposób nieustannie demonstrował wielkość imperium, które w największym rozkwicie przewyższało wszystkie inne mocarstwa ówczesnego świata. Każdy kolejny rok utwierdzał zarówno samych Rzymian, jak i wrogów Imperium, w przekonaniu o jego trwałości i niezniszczalności. Stąd powszechne w tamtym czasie powiedzenie: „wieczny Rzym”. W jego imieniu, zgodnie z prawem, decydowano o życiu i śmierci wszystkich jego mieszkańców. Wieczny, starożytny Rzym przeminął, tak, jak przemijają ciągle nasze plany. Bóg, który jest Panem czasu ciągle nam przypomina, że to jednak nie od człowieka wszystko zależy… Ile planów trzeba było zmienić, z iloma problemami trzeba było się zmagać i to ciągle jeszcze trwa, bo niewidoczny gołym okiem wirus i groźna choroba spowodowały, że przekonany o swojej sile człowiek okazał się być bardzo słaby… Ale dzięki wierze nie pozbawiony nadziei. Wraz z narodzeniem Jezusa w Betlejem zaczęła się zupełnie nowa era, daleka jednak od tego świata, który o Panu Bogu zapomina, a w centrum znów tak, jak w Rzymie który przeminął stawia siebie. Mijający czas może nas dzisiaj nauczyć, że tylko wtedy, gdy sprawy Boże postawimy w centrum to nowy rok będzie dla nas naprawdę błogosławiony. Będzie to także czas prawdziwego pokoju, który wypływać będzie z naszego serca. Modlimy się o to także przeżywając dzisiaj kolejny Światowy Dzień Pokoju i z wielkim bólem myśląc o tych wszystkich miejscach, gdzie ciągle dochodzi do rozlewu krwi, także tak blisko, za naszą wschodnią granicą. Tylko wtedy, gdy tak jak Maryja będziemy słuchać słowa Bożego, rozważać je i wypełniać, to nowy rok, jakikolwiek by nie był, będzie naprawdę dla nas wszystkich Rokiem Pańskim.
Ks. Prefekt, Julian Wawrzyniak
Witkowo, 1 styczeń 2021 r.