Sakramentalia

Sakramentalia to znaki święte, które z pewnym podobieństwem do sakramentów oznaczają skutki, przede wszystkim duchowe, a osiągają je przez modlitwę Kościoła. Przygotowują one ludzi do przyjęcia głównego skutku sakramentów i uświęcają różne okoliczności życia (…) niemal każde godziwe użycie rzeczy materialnych może zostać skierowane do uświęcenia człowieka i uwielbienia Boga .

Sakramentalia to wszystkie czynności, których często dokonuje kapłan (a nawet i my sami), ale nie są to sakramenty święte. Sakramentaliami będzie więc błogosławienie pokarmów w Wielką Sobotę, ale też poświęcenie różańca, pokropienie mieszkania podczas odwiedzin kolędowych, czy uczynienie znaku krzyża, gdy przechodzimy obok Kościoła. Sakramentalia towarzysza nam ciągle, w każdym momencie życia i przygotowują nas na przyjęcie sakramentów świętych, z którymi spotykamy się rzadziej – w najważniejszych momentach życia.

Sakramentalia dzieli się na:
1. Poświęcenia:
- Liturgia poświęcenia Kościoła
- Msza krzyżma - poświęcenie olejów
- Poświęcenie pól, samochodów, pokarmów
2. Błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem lub znakiem krzyża świętego nowożeńców przy ślubie, pielgrzymów, chorych oraz umierających
3. Egzorcyzmy
4. Obrzędy klasztorne