Inne święte znaki

Inne święte znaki, w tym także znaki materialne:

  • krzyżyki
  • medaliki
  • znak firmowy chrześcijanina

Czy zastanawialiśmy się kiedyś, dlaczego nosimy na szyi krzyżyk lub medalik? Wiele osób nie przywiązuje do tego wagi, inne z kolei traktują je jak coś na kształt amuletu, przypisując im czarodziejską moc. Obie postawy są niewłaściwe.

Miasta i państwa mają zwykle swoje herby. Niemal każda firma szczyci się własnym znakiem towarowym (tzw. logo), które wyróżnia ją spośród innych. Ów znak firmowy umieszcza się na urzędowych pismach, reklamowych gadżetach, służbowych ubraniach pracowników. Ta praktyka nie jest jednak wynalazkiem współczesności: w dawnych czasach rody szlacheckie miały swe herby i zawołania, a rycerze, ruszając na wojnę, z dumą umieszczali je na zbrojach i tarczach.

Herb chrześcijanina

Takim właśnie „herbem” powinien być dla człowieka wierzącego krzyż lub medalik. Stanowi on coś w rodzaju znaku firmowego, przy pomocy którego człowiek mówi: jestem chrześcijaninem. Gest założenia medalika to przede wszystkim wyznanie wiary. A zatem pierwszym i podstawowym celem jego noszenia ma być chwała Boża i świadectwo.

Krzyż lub medalik na szyi winien informować ludzi, którzy go zobaczą, o poglądach i systemie wartości człowieka – ale również przypominać o tym jemu samemu. Ma mobilizować osobę noszącą go do wyrażania tej ufności także przez modlitwę osobistą, przez ciągłe powierzanie się Bogu i nastawienie na przyjęcie Jego woli.